Tableau vs Power BI

Tableau vs Power BI


Ostatnie spotkanie z klientem, na którym prezentowaliśmy wyniki porównania Tableau i Power BI zmobilizowało nas do stworzenia kolejnego artykułu. Dlaczego? Klient zapytał nas czy Power BI desktop ma swojego klienta na komputery Apple? Odpowiedź była krótka i kończąca temat porównania. Nie, narzędzie firmy Microsoft działa tylko w środowisku Windows. Z Tableau mogą korzystać wszyscy użytkownicy MAC OS i Windows.

Zacznijmy od wcześniej wspomnianej kompatybilności. Power BI desktop nie współpracuje z środowiskiem MAC OS, można z niego korzystać tylko i wyłącznie w Windows. Tableau daje możliwość pobrania swojego oprogramowania na MAC OS i na Windows. Kolejnym ograniczeniem Power BI desktop jest publikowanie danych. Można je zapisywać tylko w chmurze, co może wpływać na bezpieczeństwo danych i stać w stać w sprzeczności z polityką ochrony danych w firmie. W Tableau otrzymujemy pełny wachlarz możliwości: od zapisywania wizualizacji na dysku, przez zapisywanie w chmurze, kończąc na publikowaniu swoich interaktywnych prac na specjalnie przygotowanej publicznej platformie Tableau Public. Tableau Public jest odpowiednikiem dobrze znanego serwisu youtube.com. Różni się tym, że zamiast oglądać filmy, możemy tam pogłębiać, analizować i bawić się danymi z całego świata. Tableau Public.
Wracając do samej funkcjonalności programów.
  • Przygotowaliśmy w Tableau desktop wykres pokazujący wszystkich klientów indywidualnych oraz korporacyjnych i ich zakupy.

MapaPolski
To co otrzymaliśmy(Tableau desktop)

 

W Power Bi nie otrzymalibyśmy podobnego efektu, gdyż Microsoft ogranicza wizualizację punktów do 3500. Taka praktyka nie pozwala użytkownikowi na swobodne przekształcanie swoich danych w wykresy i szukanie w nich odpowiedzi na zadane wcześniej pytania.

 
  • Kolejne stworzone przez nas wykresy pokazują sumę sprzedaży w stosunku do kategorii produktów i regionu

MapaPolski MapaPolski MapaPolski
Jak widać na kolejnych zrzutach ekranu w Tableau możemy zagnieżdżać wykresy. Daje to możliwość rozwijania kategorii produktów na subkategorie, które pomagają w dokładniejszej analizie.

 

 
Niestety Power BI nie pozwala na zagnieżdżanie wykresów, co może wpływać na szybkość podejmowanych przez nas decyzji na podstawie wizualizacji.

 
  • Wykres słupkowy przedstawiający sumę sprzedaży w poszczególnych kategoriach odkrywa przed nami funkcję (what if)
MapaPolski
Dzięki suwakowi (interaktywną wersję znajdziecie w kolejnym artykule), który pozwala nam na analizę ,,what if”, czyli  w tym przypadku zmianę  wartości VAT, możemy sprawdzić jak nowa wartość  wpłynie na sprzedaż.

 

Power BI nie ma takiej możliwości.

 
  • Wizualizacja sumy sprzedaży i zysku pokazuje jak szybko w locie, czyli poprzez zaznaczenie myszką lub klikanie punktów z wciśniętym Ctrl możemy błyskawicznie wyrzucić outsiderów lub też pochylić się na wąskiej wybranej grupie w dalszej analizie.
MapaPolski
Jest to kolejna funkcja, której brakuje w Power BI.
  • Tableau pozwala nam w prosty sposób ( za pomocą jednego kliknięcia) przewidzieć przyszłość.
MapaPolski
Funkcjonalności tej nie znajdziemy w narzędziu ze stajni Microsoft.

 
  • Tableau nie wymaga pisania skomplikowanych formuł.
MapaPolski
Dla prostych operacji takich jak sumy narastające, porównywanie wartości rok do roku tu po prostu klikamy. Do stworzenia takiej samej kalkulacji w Power BI zmuszeni jesteśmy wpisywać je ręcznie w języku DAX.

 

Podane różnice miedzy tymi dwoma narzędziami są tylko i wyłącznie przedstawione na przykładach funkcjonalności, które zostały przygotowane  na prośbę klienta. W tym przypadku Tableau okazało się być bardziej intuicyjne i lepiej zorientowane na potrzeby tego klienta.
Power BI jak i Tableau są liderami w dziedzinie analizy danych, jednak należy pamiętać o tym, że mimo podobieństw są też różnice, które predysponują te narzędzia do zastosowania wedle indywidualnych potrzeb klienta.
Skontaktuj się z nami, a na pewno dobierzemy odpowiednie oprogramowania dla Twojej firmy.
Interaktywne Story stworzone w Tableau Public