Repozytorium danych w postaci hurtowni jest doskonałym rozwiązaniem dla firm, które borykają się z problemem dużej ilości nieuporządkowanych informacji. O charakterystyce i zaletach hurtowni danych mówili eksperci QBICO na trzecim z webinarów serii Business Intelligence przy kawie.
Hurtownia danych to centralna elektroniczna baza danych, zawierająca wszystkie informacje kluczowe dla działania organizacji. Podczas jej wdrażania następuje podpięcie różnorodnych źródeł danych, które w kolejnych etapach będą oczyszczane, transformowane oraz konsolidowane za pomocą procesów ETL (ang. Extraction, transformation, loading), aby ostatecznie stać się jednym rozbudowanym bankiem wiedzy dla hurtowni danych. Repozytorium zasilić mogą, między innymi:
Procesy gromadzenia informacji odbywają się w każdym przedsiębiorstwie, niezależnie od jego wielkości. Na hurtownię danych nie muszą się jednak decydować małe firmy, w których przepływ informacji jest sprawny, a gromadzone dane łatwe do skontrolowania i przetworzenia – raportowanie odbywa się wówczas w systemach źródłowych. Problem zaczyna się w momencie, gdy danych jest na tyle dużo, że firma nie jest w stanie wydobywać z nich wartościowej wiedzy i wykorzystywać w pełni ich potencjału. Konieczne jest wtedy uporządkowanie procesu gromadzenia oraz krzyżowania informacji i stworzenie bazy, która będzie źródłem do raportowania i ustalania kluczowych wskaźników – taką bazą może być hurtownia danych. Repozytorium i automatyzacja procesu eliminują ryzyko błędów ludzkich możliwych w przypadku manualnej pracy.
Czy wdrożenie hurtowni danych zaburza w jakiś sposób raportowanie Power BI już funkcjonujące w firmie? Odpowiedź brzmi: nie. W przypadku pracy z danymi u źródła niezbędne transformacje dokonywane są na poziomie zasilania zestawów danych (ang. data sets) w Power BI. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na hurtownię danych, scalanie i układanie danych odbywa się za pośrednictwem procesów ETL poza środowiskiem Power BI, które wychwytują dodatkowo, czy informacje do siebie pasują. Korzyści z wdrożenia repozytorium są zatem wyraźnie zauważalne dla analityka, który może pracować na już uporządkowanych danych i nie musi na etapie przygotowania raportu tworzyć skomplikowanych formuł.
Hurtownia posiada uporządkowany model danych i jest odporna na zmiany systemów źródłowych. Tworzy jedno źródło prawdy dla raportowania oraz innych procesów biznesowych, na przykład wystawiania dokumentów księgowych takich jak faktury prowizyjne. Hurtownia umożliwia również automatyczne czyszczenie danych, wyszukiwanie duplikatów czy wprowadzanie reguł biznesowych (wysokość prowizji, liczba znaków przy numerze rachunku bankowego itp.), które ułatwiają pracę z danymi.
Służymy wsparciem w zakresie wdrażania hurtowni danych. Jeśli w Twojej organizacji występuje problem z dużą ilością nieuporządkowanych informacji, odezwij się do nas na adres qbico@qbico.pl, a pomożemy Ci znaleźć optymalne rozwiązanie problemu dostosowane do specyfiki Twojego biznesu.
Odpowiedź: Czas wdrożenia hurtowni danych zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar i złożoność organizacji, rodzaj i ilość danych do zintegrowania, a także specyfika procesów biznesowych. Może to trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Odpowiedź: Tak, zarządzanie hurtownią danych wymaga zazwyczaj specjalistycznego oprogramowania. Te narzędzia pomagają w procesach ETL (ekstrakcja, transformacja, ładowanie), zarządzaniu danymi, a także w tworzeniu raportów i analizach.
Odpowiedź: Koszty związane z wdrożeniem hurtowni danych mogą znacznie się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak rozmiar i typ organizacji, rodzaj i ilość danych, a także wybrana technologia i potrzebne zasoby. Warto skonsultować się z naszymi ekspertami, aby uzyskać dokładne oszacowanie kosztów.