Jak udostępnić raport Power BI?

Z jednego z poprzednich wpisów dowiedzieliście się, jak stworzyć raport w Power BI. Kolejnym naturalnym krokiem w procesie pracy z narzędziem Microsoftu jest publikacja i udostępnienie raportów Power BI zainteresowanym osobom – członkom organizacji lub klientom. Kolejność i sposób działania zostały przedstawione na jednym z webinarów cyklu BI przy kawie, który dla Was udostępniamy.

Sprawne udostępnianie raportów Power BI w organizacji – webinar BI przy kawie

Od września 2021 roku organizujemy cykl webinarów Business Intelligence przy kawie, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród społeczności Power BI developerów, analityków danych oraz pracowników działu controllingu. Udział w spotkaniach jest darmowy, każda osoba zainteresowana tematem może zarejestrować się na wydarzenie. Eksperci QBICO poruszają zagadnienia z szerokiego obszaru Business Intelligence, podejmując tematy architektoniczne, techniczne oraz biznesowe. Na koniec każdego spotkania przewidziany jest czas na dyskusję oraz pytania od uczestników. W tym wpisie udostępniamy nagranie z drugiego odcinka serii, poświęconego publikacji raportów Power BI.

Power BI – udostępnianie raportu w Twojej organizacji

Z nagrania dowiesz się, jak opublikować raport w obszarze roboczym w Power BI Service oraz jak zarządzać rolami według tego obszaru, przypisując odpowiednie uprawnienia poszczególnym odbiorcom. Na spotkaniu poruszono również temat zabezpieczeń na poziomie wiersza – Row Level Security. Dzięki tej funkcji nie ma potrzeby tworzenia osobnych źródeł danych czy powielania raportów – każdy użytkownik widzi tylko te informacje, które są do niego przypisane. Jest to bardzo przydatna opcja w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z podziałem wyników sprzedaży na poszczególne regiony. Prezenterzy QBICO podczas webinaru w szczegółowy sposób tłumaczą, jak zastosować funkcję RLS w naszym raporcie sprzedaży.

Jeden zestaw danych jako źródło wielu raportów

Dzięki nagraniu z webinaru BI przy kawie dowiesz się również, w jaki sposób za pomocą jednego zestawu danych w Power BI stworzyć wiele raportów. Eksperci QBICO pokazują, że przy użyciu dostępnego zestawu nawet osoby pozbawione twardych kompetencji technicznych są w stanie sprawnie zwizualizować potrzebne parametry, by były nośnikiem wartościowej wiedzy. Kolejnym zagadnieniem poruszanym na nagraniu jest automatyczne odświeżanie raportu Power BI przy użyciu bramy. Na prezentacji pokazany został sposób synchronizacji oraz planowania cyklicznych aktualizacji danych. Ostatnią kwestią poruszaną przez ekspertów QBICO jest osadzanie raportu Power BI na stronie internetowej. Prelegenci pokazują, że istnieje możliwość upublicznienia dashboardu szerokiemu gronu, które nie posiada licencji Microsoft Power BI Pro.

Dowiedz się, jak opublikować raport Power BI

 
Sposoby dystrybucji raportów Power BI szerzej opisaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów. Jeśli chcesz być na bieżąco z wydarzeniami cyklu Business Intelligence przy kawie, zaobserwuj profile QBICO w mediach społecznościowych: Facebook i Linkedin.

Autor wpisu: Magdalena Kluba